- Loyal
- 240/670 K30CW33+AH240/670
240/670 K30CW33+AH240/670 Bearing | Loyal
| 240/670 K30CW33+AH240/670 interchange Loyal 240/670 K30CW33+AH240/670 | |
| 240/670 K30CW33+AH240/670 cross reference Loyal 240/670 K30CW33+AH240/670 | |
| 240/670 K30CW33+AH240/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 240/670 K30CW33+AH240/670 |
| d | 670 mm |
| D | 980 mm |
| B | 308 mm |
| C | 308 mm |
| d1 | 630 mm |
| Weight | 783 Kg |
| Size (mm) | 670x980x308 |
| Width (mm) | 308 |
| Bearing number | 240/670 K30CW33+AH240/670 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| (Grease) Lubrication Speed | 205 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 8230 kN |
| Basic static load rating (C0) | 19300 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



240/670 K30CW33+AH240/670 PDF download