- Loyal
- 240/670 K30
240/670 K30 Bearing | Loyal
| 240/670 K30 interchange ISB 240/670 K30 | |
| 240/670 K30 cross reference ISB 240/670 K30 | |
| 240/670 K30 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 240/670 K30 |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 308 mm |
| C | 308 mm |
| K | 12 mm |
| Weight | 790 Kg |
| Size (mm) | 670x980x308 |
| Width (mm) | 308 |
| Bearing number | 240/670 K30 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| (Grease) Lubrication Speed | 382,5 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 9800 kN |
| Basic static load rating (C0) | 19992 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



240/670 K30 PDF download