- Loyal
- 240/670CAK30E4
240/670CAK30E4 Bearing | Loyal
| 240/670CAK30E4 interchange NSK 240/670CAK30E4 | |
| 240/670CAK30E4 cross reference NSK 240/670CAK30E4 | |
| 240/670CAK30E4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 240/670CAK30E4 |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 308 mm |
| C | 308 mm |
| Da min | 868 mm |
| Weight | 773 Kg |
| r min. | 7,5 mm |
| Da max. | 944 mm |
| ra max. | 6 mm |
| da min. | 706 mm |
| Size (mm) | 670x980x308 |
| Width (mm) | 308 |
| Bearing number | 240/670CAK30E4 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| Calculation factor (e) | 0,3 |
| (Oil) Lubrication Speed | 260 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,2 |
| Calculation factor (Y2) | 3,3 |
| (Grease) Lubrication Speed | 200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 8450 kN |
| Basic static load rating (C0) | 19500 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



240/670CAK30E4 PDF download