- Loyal
- LM29748/10
LM29748/10 Bearing | Loyal
| LM29748/10 interchange Loyal LM29748/10 | |
| LM29748/10 cross reference Loyal LM29748/10 | |
| LM29748/10 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LM29748/10 |
| D | 65,088 mm |
| d | 38,1 mm |
| T | 18,034 mm |
| B | 18,288 mm |
| C | 13,97 mm |
| a | 4,1 mm |
| Weight | 0,22 Kg |
| Size (mm) | 38.1x65.088x18.034 |
| Width (mm) | 18,034 |
| Bearing number | LM29748/10 |
| Bore Diameter (mm) | 38,1 |
| Outer Diameter (mm) | 65,088 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 45 kN |
| Basic static load rating (C0) | 60,3 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



LM29748/10 PDF download