- Loyal
- RNAF304216
RNAF304216 Bearing | Loyal
| RNAF304216 interchange JNS RNAF304216 | |
| RNAF304216 cross reference JNS RNAF304216 | |
| RNAF304216 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNAF304216 |
| D | 42 mm |
| d | 30 mm |
| C | 16 mm |
| db | 35,4 mm |
| Db | 30,6 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,066 Kg |
| Da max. | 40 mm |
| Size (mm) | 30x42x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | RNAF304216 |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 42 |
| Basic dynamic load rating (C) | 20,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 28,3 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



RNAF304216 PDF download