- Loyal
- PCZ 2416 M
PCZ 2416 M Bearing | Loyal
| PCZ 2416 M interchange SKF PCZ 2416 M | |
| PCZ 2416 M cross reference SKF PCZ 2416 M | |
| PCZ 2416 M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PCZ 2416 M |
| D | 42,069 mm |
| d | 38,1 mm |
| B | 25,4 mm |
| M | 4 mm |
| Weight | 0,043 Kg |
| c1 min | 0,1 mm |
| c2 min | 0,8 mm |
| Size (mm) | 38.1x42.069x25.4 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Mass bushing | 0.043 kg |
| α ±8 | 20 ° |
| Bearing number | PCZ 2416 M |
| c2 max. | 1.6 mm |
| c1 min. | 0.1 mm |
| c1 max. | 0.7 mm |
| c2 min. | 0.8 mm |
| Bore Diameter (mm) | 38,1 |
| Outer Diameter (mm) | 42,069 |
| Housing bore range min. | 42.067 mm |
| Housing bore range max. | 42.093 mm |
| Shaft diameter range min. | 37.765 mm |
| Shaft diameter range max. | 37.805 mm |
| Basic dynamic load rating (C) | 112 kN |
| Specific dynamic load factor K | 120 N/mm² |
| Permissible sliding velocity v min. | 0 m/s |
| Permissible sliding velocity v max. | 2.5 m/s |
| Coefficient of friction µ min. | 0.02 |
| Coefficient of friction µ max. | 0.2 |
| Specific static load factor K0 | 250 N/mm² |
| Basic dynamic load rating - radial direction C | 112 kN |
| Basic static load rating - radial direction C0 | 236 kN |
| Factor depending on material and bearing type KM | 1900 |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



PCZ 2416 M PDF download