- Loyal
- UCTH205-150
UCTH205-150 Bearing | Loyal
| UCTH205-150 interchange KOYO UCTH205-150 | |
| UCTH205-150 cross reference KOYO UCTH205-150 | |
| UCTH205-150 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCTH205-150 |
| L | 318 mm |
| B | 34,1 mm |
| T | 152 mm |
| S | 14,3 mm |
| N | 12 mm |
| J | 117 mm |
| H | 200 mm |
| A | 50 mm |
| d | 25 mm |
| A1 | 6 mm |
| J2 | 65 mm |
| T1 | 88 mm |
| L1 | 377 mm |
| A0 | 47,8 mm |
| A2 | 28 mm |
| J1 | 154 mm |
| Weight | 6,7 Kg |
| Bolt (G) | M10 |
| Width (mm) | 88 |
| Bearing number | UCTH205-150 |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Basic dynamic load rating (C) | 14 kN |
| Basic static load rating (C0) | 7,85 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



UCTH205-150 PDF download