- Loyal
- UCTH205-14-150
UCTH205-14-150 Bearing | Loyal
| UCTH205-14-150 interchange FYH UCTH205-14-150 | |
| UCTH205-14-150 cross reference FYH UCTH205-14-150 | |
| UCTH205-14-150 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCTH205-14-150 |
| L | 318 mm |
| B | 34,1 mm |
| T | 152 mm |
| S | 14,3 mm |
| N | 12 mm |
| J | 117 mm |
| H | 200 mm |
| A | 50 mm |
| d | 22,225 mm |
| A1 | 6 mm |
| J2 | 65 mm |
| T1 | 88 mm |
| L1 | 377 mm |
| A0 | 47,8 mm |
| A2 | 28 mm |
| J1 | 154 mm |
| Weight | 6,7 Kg |
| Bolt (G) | M10 |
| Width (mm) | 88 |
| Bearing number | UCTH205-14-150 |
| Bore Diameter (mm) | 22,225 |
| Basic dynamic load rating (C) | 14 kN |
| Basic static load rating (C0) | 7,85 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



UCTH205-14-150 PDF download