- Loyal
- UCTH203-150
UCTH203-150 Bearing | Loyal
| UCTH203-150 interchange KOYO UCTH203-150 | |
| UCTH203-150 cross reference KOYO UCTH203-150 | |
| UCTH203-150 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCTH203-150 |
| L | 318 mm |
| B | 31 mm |
| T | 153 mm |
| S | 12,7 mm |
| N | 12 mm |
| J | 117 mm |
| H | 200 mm |
| A | 50 mm |
| d | 17 mm |
| A1 | 6 mm |
| J2 | 65 mm |
| T1 | 88 mm |
| L1 | 376 mm |
| A0 | 46,3 mm |
| A2 | 28 mm |
| J1 | 154 mm |
| Weight | 6,7 Kg |
| Bolt (G) | M10 |
| Width (mm) | 88 |
| Bearing number | UCTH203-150 |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,65 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



UCTH203-150 PDF download