- Loyal
- BH-3312
BH-3312 Bearing | Loyal
| BH-3312 interchange Timken BH-3312 | |
| BH-3312 cross reference Timken BH-3312 | |
| BH-3312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BH-3312 |
| D | 64,292 mm |
| C | 19,05 mm |
| Fw | 52,388 mm |
| Weight | 0,122 Kg |
| Size (mm) | 52.388x64.292x19.05 |
| Width (mm) | 19,05 |
| Bearing number | BH-3312 |
| Bore Diameter (mm) | 52,388 |
| Outer Diameter (mm) | 64,292 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 46,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 86,7 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



BH-3312 PDF download