- Loyal
- BH-3312
BH-3312 Bearing | Loyal
| BH-3312 interchange KOYO BH-3312 | |
| BH-3312 cross reference KOYO BH-3312 | |
| BH-3312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BH-3312 |
| C | 19.05 mm |
| D | 64.292 mm |
| Fw | 52.388 mm |
| Bore | 2.063 Inch | 52.4 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 0.75 Inch | 19.05 Millimeter |
| Weight | 0.122 Kg |
| UNSPSC | 31171512 |
| Category | Needle Non Thrust Roller Bearing |
| Retainer | No |
| Size (mm) | 52.388x64.292x19.05 |
| Inventory | 1.0 |
| Separable | No |
| Component | Roller Assembly with Outer Ring - No Inner Ring |
| Enclosure | Open |
| Width (mm) | 19.05 |
| Closed End | No |
| Weight / LBS | 0.269 |
| Inch - Metric | Inch |
| Self Aligning | No |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | BH-3312 |
| Thrust Bearing | No |
| Keyword String | Needle |
| Other Features | 2 Rib Outer Ring | Drawn Cup Bearing | Full Complement | Heavy Duty |
| Relubricatable | No |
| Rolling Element | Needle Roller Bearing |
| Manufacturer URL | http://www.koyousa.com |
| Long Description | 2-1/16" Bore; 2-17/32" Outside Diameter; 3/4" Width; Needle Roller Bearing; Roller Assembly with Outer Ring - No Inner Ring; Open Enclosure; No Self Aligning; No Retainer; Single Row of |
| Outside Diameter | 2.531 Inch | 64.287 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 0.12 |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Bore Diameter (mm) | 52.388 |
| Outer Diameter (mm) | 64.292 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.40.00.00 |
| Manufacturer Item Number | BH-3312 |
| Number of Rows of Rollers | Single Row |
| Basic dynamic load rating (C) | 46.3 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



BH-3312 PDF download