- Loyal
- 1204
1204 Bearing | Loyal
| 1204 interchange NKE 1204 | |
| 1204 cross reference NKE 1204 | |
| 1204 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1204 |
| D | 47 mm |
| d | 20 mm |
| B | 14 mm |
| C | 14 mm |
| Weight | 0,13 Kg |
| r1 min. | 1 mm |
| r2 min. | 1 mm |
| Size (mm) | 20x47x14 |
| Width (mm) | 14 |
| Bearing number | 1204 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,4 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



1204 PDF download