- Loyal
- 1203
1203 Bearing | Loyal
| 1203 interchange ZEN 1203 | |
| 1203 cross reference ZEN 1203 | |
| 1203 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1203 |
| D | 40 mm |
| d | 17 mm |
| B | 12 mm |
| C | 12 mm |
| Weight | 0,073 Kg |
| Size (mm) | 17x40x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | 1203 |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 40 |
| Basic dynamic load rating (C) | 5,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2,3 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



1203 PDF download