- Loyal
- 24060 EK30W33+AOH24060
24060 EK30W33+AOH24060 Bearing | Loyal
| 24060 EK30W33+AOH24060 interchange ISB 24060 EK30W33+AOH24060 | |
| 24060 EK30W33+AOH24060 cross reference ISB 24060 EK30W33+AOH24060 | |
| 24060 EK30W33+AOH24060 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 24060 EK30W33+AOH24060 |
| D | 460 mm |
| d | 280 mm |
| B | 160 mm |
| C | 160 mm |
| K | 7,5 mm |
| Weight | 110 Kg |
| Size (mm) | 280x460x160 |
| Width (mm) | 160 |
| Bearing number | 24060 EK30W33+AOH24060 |
| Bore Diameter (mm) | 280 |
| Outer Diameter (mm) | 460 |
| (Grease) Lubrication Speed | 918 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 2646 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4655 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



24060 EK30W33+AOH24060 PDF download