- Loyal
- 24056CW33MB
24056CW33MB Bearing | Loyal
| 24056CW33MB interchange PSL 24056CW33MB | |
| 24056CW33MB cross reference PSL 24056CW33MB | |
| 24056CW33MB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 24056CW33MB |
| D | 420 mm |
| d | 280 mm |
| B | 140 mm |
| C | 140 mm |
| Da min | 369 mm |
| Weight | 72 Kg |
| r min. | 4 mm |
| Da max. | 402 mm |
| ra max. | 3 mm |
| da min. | 298 mm |
| Size (mm) | 280x420x140 |
| Width (mm) | 140 |
| Bearing number | 24056CW33MB |
| Bore Diameter (mm) | 280 |
| Outer Diameter (mm) | 420 |
| Calculation factor (e) | 0,32 |
| (Oil) Lubrication Speed | 840 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,07 |
| Calculation factor (Y1) | 2,12 |
| (Grease) Lubrication Speed | 670 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1920 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3910 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



24056CW33MB PDF download