- Loyal
- NBX 6040
NBX 6040 Bearing | Loyal
| NBX 6040 interchange IKO NBX 6040 | |
| NBX 6040 cross reference IKO NBX 6040 | |
| NBX 6040 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NBX 6040 |
| H | 17 mm |
| D | 72 mm |
| L | 40 mm |
| L1 | 12 mm |
| Fw | 60 mm |
| D1 | 85 mm |
| d1 | 60 mm |
| Weight | 0,501 Kg |
| r min. | 1 mm |
| da min. | 82 mm |
| Bearing number | NBX 6040 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
| Dynamic load rating axial (C) | 64,6 kN |
| Static load rating axial (C0) | 224 kN |
| Dynamic load rating radial (C) | 47,5 kN |
| Static load rating radial (C0) | 103 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



NBX 6040 PDF download