- Loyal
- SAKAC8M
SAKAC8M Bearing | Loyal
| SAKAC8M interchange SKF SAKAC8M | |
| SAKAC8M cross reference SKF SAKAC8M | |
| SAKAC8M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAKAC8M |
| d | 8 mm |
| h | 42 mm |
| B | 12 mm |
| dk | 15,8 mm |
| C1 | 9 mm |
| Angle | 14 ° |
| Weight | 0,032 Kg |
| d2 max. | 25 mm |
| l1 min. | 25 mm |
| l2 max. | 56 mm |
| r1 min. | 0,3 mm |
| Thread (G) | M8 Tolerance 6g |
| Bearing number | SAKAC8M |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,2 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



SAKAC8M PDF download