- Loyal
- SAK8C
SAK8C Bearing | Loyal
| SAK8C interchange LS SAK8C | |
| SAK8C cross reference LS SAK8C | |
| SAK8C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAK8C |
| d | 8 mm |
| B | 12 mm |
| h | 42 mm |
| d2 | 25,5 mm |
| dk | 15,88 mm |
| C1 | 9,5 mm |
| Angle | 12 ° |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,047 Kg |
| l1 min. | 25 mm |
| l2 max. | 54,8 mm |
| l7 min. | — mm |
| Thread (G) | M8 |
| Bearing number | SAK8C |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,6 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



SAK8C PDF download