- Loyal
- SAK5C
SAK5C Bearing | Loyal
| SAK5C interchange LS SAK5C | |
| SAK5C cross reference LS SAK5C | |
| SAK5C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAK5C |
| d | 5 mm |
| B | 8 mm |
| h | 33 mm |
| d2 | 19,5 mm |
| dk | 11,112 mm |
| C1 | 6 mm |
| Angle | 4 ° |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,017 Kg |
| l1 min. | 19 mm |
| l2 max. | 42,8 mm |
| l7 min. | — mm |
| Thread (G) | M5 |
| Bearing number | SAK5C |
| Bore Diameter (mm) | 5 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,6 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



SAK5C PDF download