- Loyal
- SAK12C
SAK12C Bearing | Loyal
| SAK12C interchange LS SAK12C | |
| SAK12C cross reference LS SAK12C | |
| SAK12C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAK12C |
| d | 12 mm |
| B | 16 mm |
| h | 54 mm |
| d2 | 34 mm |
| dk | 22,23 mm |
| C1 | 12,5 mm |
| Angle | 12 ° |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,12 Kg |
| l1 min. | 32 mm |
| l2 max. | 71 mm |
| l7 min. | — mm |
| Thread (G) | M12 |
| Bearing number | SAK12C |
| Bore Diameter (mm) | 12 |
| Basic dynamic load rating (C) | 14 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



SAK12C PDF download