- Loyal
- 24064CW33MB
24064CW33MB Bearing | Loyal
| 24064CW33MB interchange PSL 24064CW33MB | |
| 24064CW33MB cross reference PSL 24064CW33MB | |
| 24064CW33MB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 24064CW33MB |
| D | 480 mm |
| d | 320 mm |
| B | 160 mm |
| C | 160 mm |
| Da min | 426 mm |
| Weight | 106 Kg |
| r min. | 4 mm |
| Da max. | 457 mm |
| ra max. | 3 mm |
| da min. | 343 mm |
| Size (mm) | 320x480x160 |
| Width (mm) | 160 |
| Bearing number | 24064CW33MB |
| Bore Diameter (mm) | 320 |
| Outer Diameter (mm) | 480 |
| Calculation factor (e) | 0,32 |
| (Oil) Lubrication Speed | 700 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,07 |
| Calculation factor (Y1) | 2,12 |
| (Grease) Lubrication Speed | 560 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 2540 kN |
| Basic static load rating (C0) | 5050 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



24064CW33MB PDF download