- Loyal
- 120TP152
120TP152 Bearing | Loyal
| 120TP152 interchange Timken 120TP152 | |
| 120TP152 cross reference Timken 120TP152 | |
| 120TP152 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 120TP152 |
| D | 508 mm |
| d | 304,8 mm |
| T | 114,3 mm |
| E | 328,6 mm |
| H | 484,2 mm |
| T1 | 31,75 mm |
| d1 | 307,18 mm |
| D1 | 505,62 mm |
| r max | 6,4 mm |
| Size (mm) | 304.8x508x114.3 |
| Width (mm) | 114,3 |
| Bearing number | 120TP152 |
| Bore Diameter (mm) | 304,8 |
| Outer Diameter (mm) | 508 |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



120TP152 PDF download