- Loyal
- S2209
S2209 Bearing | Loyal
| S2209 interchange ZEN S2209 | |
| S2209 cross reference ZEN S2209 | |
| S2209 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | S2209 |
| D | 85 mm |
| d | 45 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| Weight | 0,545 Kg |
| Size (mm) | 45x85x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | S2209 |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 85 |
| (Grease) Lubrication Speed | 7100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 18,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10,9 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



S2209 PDF download