- Loyal
- S2203
S2203 Bearing | Loyal
| S2203 interchange ZEN S2203 | |
| S2203 cross reference ZEN S2203 | |
| S2203 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | S2203 |
| D | 40 mm |
| d | 17 mm |
| B | 16 mm |
| C | 16 mm |
| Weight | 0,088 Kg |
| Size (mm) | 17x40x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | S2203 |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 40 |
| (Grease) Lubrication Speed | 16000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2,8 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



S2203 PDF download