- Loyal
- 51206
51206 Bearing | Loyal
| 51206 interchange KOYO 51206 | |
| 51206 cross reference KOYO 51206 | |
| 51206 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 51206 |
| R | - |
| C | - |
| A | - |
| d | 30 mm |
| D | 52 mm |
| T | 16 mm |
| Cu | 2.65 |
| Ca | 36.7 |
| Coa | 58.2 |
| r min. | 0,6 mm |
| r(min) | 0.6 |
| da(min) | 43 |
| Da(max) | 39 |
| ra(max) | 0.6 |
| d1(max) | 52 |
| D1(min) | 32 |
| D2(min) | - |
| D3(min) | - |
| Oil lub. | 5200 |
| Size (mm) | 30x52x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing No. | 51206 |
| Grease lub. | 3400 |
| Bearing number | 51206 |
| (Refer.)Mass(kg) | 0.150 |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3400 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 58,2 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 29,4 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



51206 PDF download