- Loyal
- 51205
51205 Bearing | Loyal
| 51205 interchange NTN-SNR 51205 | |
| 51205 cross reference NTN-SNR 51205 | |
| 51205 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 51205 |
| D | 47,000 mm |
| d | 25,000 mm |
| H | 15,000 mm |
| Size (mm) | 25x47x15 |
| Width (mm) | 15,000 |
| Bearing number | 51205 |
| Bore Diameter (mm) | 25,000 |
| Outer Diameter (mm) | 47,000 |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



51205 PDF download