- Loyal
- 0-11
0-11 Bearing | Loyal
| 0-11 interchange FBJ 0-11 | |
| 0-11 cross reference FBJ 0-11 | |
| 0-11 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 0-11 |
| D | 56,356 mm |
| d | 34,925 mm |
| T | 18,256 mm |
| d1 | 35,322 mm |
| D1 | 55562 mm |
| r min. | 1,6 mm |
| Weight | 0,186 Kg |
| Size (mm) | 34.925x56.356x18.256 |
| Width (mm) | 18,256 |
| Bearing number | 0-11 |
| Bore Diameter (mm) | 34,925 |
| Outer Diameter (mm) | 56,356 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 28,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 58 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



0-11 PDF download