- Loyal
- BAM 710
BAM 710 Bearing | Loyal
| BAM 710 interchange IKO BAM 710 | |
| BAM 710 cross reference IKO BAM 710 | |
| BAM 710 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 710 |
| D | 15,875 mm |
| C | 15,88 mm |
| Fw | 11,112 mm |
| C2 | 1 mm |
| Weight | 0,0085 Kg |
| Size (mm) | 11.112x15.875x15.88 |
| Width (mm) | 15,88 |
| Bearing number | BAM 710 |
| Bore Diameter (mm) | 11,112 |
| Outer Diameter (mm) | 15,875 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,02 kN |
| Basic static load rating (C0) | 7,55 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



BAM 710 PDF download