- Loyal
- BAM 57
BAM 57 Bearing | Loyal
| BAM 57 interchange IKO BAM 57 | |
| BAM 57 cross reference IKO BAM 57 | |
| BAM 57 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 57 |
| D | 12,7 mm |
| C | 11,13 mm |
| Fw | 7,938 mm |
| C2 | 1 mm |
| Weight | 0,0046 Kg |
| Size (mm) | 7.938x12.7x11.13 |
| Width (mm) | 11,13 |
| Bearing number | BAM 57 |
| Bore Diameter (mm) | 7,938 |
| Outer Diameter (mm) | 12,7 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,31 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,22 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



BAM 57 PDF download