- Loyal
- BAM 56
BAM 56 Bearing | Loyal
| BAM 56 interchange IKO BAM 56 | |
| BAM 56 cross reference IKO BAM 56 | |
| BAM 56 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 56 |
| D | 12,7 mm |
| C | 9,52 mm |
| Fw | 7,938 mm |
| C2 | 1 mm |
| Weight | 0,0039 Kg |
| Size (mm) | 7.938x12.7x9.52 |
| Width (mm) | 9,52 |
| Bearing number | BAM 56 |
| Bore Diameter (mm) | 7,938 |
| Outer Diameter (mm) | 12,7 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,62 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2,39 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



BAM 56 PDF download