- Loyal
- BAM 4410
BAM 4410 Bearing | Loyal
| BAM 4410 interchange IKO BAM 4410 | |
| BAM 4410 cross reference IKO BAM 4410 | |
| BAM 4410 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 4410 |
| D | 79,375 mm |
| C | 15,88 mm |
| Fw | 69,85 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,115 Kg |
| Size (mm) | 69.85x79.375x15.88 |
| Width (mm) | 15,88 |
| Bearing number | BAM 4410 |
| Bore Diameter (mm) | 69,85 |
| Outer Diameter (mm) | 79,375 |
| Basic dynamic load rating (C) | 25 kN |
| Basic static load rating (C0) | 50,8 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



BAM 4410 PDF download