- Loyal
- BAM 3010
BAM 3010 Bearing | Loyal
| BAM 3010 interchange IKO BAM 3010 | |
| BAM 3010 cross reference IKO BAM 3010 | |
| BAM 3010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 3010 |
| D | 57,15 mm |
| C | 15,88 mm |
| Fw | 47,625 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,074 Kg |
| Size (mm) | 47.625x57.15x15.88 |
| Width (mm) | 15,88 |
| Bearing number | BAM 3010 |
| Bore Diameter (mm) | 47,625 |
| Outer Diameter (mm) | 57,15 |
| Basic dynamic load rating (C) | 20,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 34,5 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



BAM 3010 PDF download