- Loyal
- BAM 2824
BAM 2824 Bearing | Loyal
| BAM 2824 interchange IKO BAM 2824 | |
| BAM 2824 cross reference IKO BAM 2824 | |
| BAM 2824 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 2824 |
| D | 53,975 mm |
| C | 38,1 mm |
| Fw | 44,45 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,148 Kg |
| Size (mm) | 44.45x53.975x38.1 |
| Width (mm) | 38,1 |
| Bearing number | BAM 2824 |
| Bore Diameter (mm) | 44,45 |
| Outer Diameter (mm) | 53,975 |
| Basic dynamic load rating (C) | 52 kN |
| Basic static load rating (C0) | 113 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



BAM 2824 PDF download