- Loyal
- BAM 2812
BAM 2812 Bearing | Loyal
| BAM 2812 interchange IKO BAM 2812 | |
| BAM 2812 cross reference IKO BAM 2812 | |
| BAM 2812 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 2812 |
| D | 53,975 mm |
| C | 19,05 mm |
| Fw | 44,45 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,0795 Kg |
| Size (mm) | 44.45x53.975x19.05 |
| Width (mm) | 19,05 |
| Bearing number | BAM 2812 |
| Bore Diameter (mm) | 44,45 |
| Outer Diameter (mm) | 53,975 |
| Basic dynamic load rating (C) | 25,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 44,5 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



BAM 2812 PDF download