- Loyal
- BAM 2616
BAM 2616 Bearing | Loyal
| BAM 2616 interchange IKO BAM 2616 | |
| BAM 2616 cross reference IKO BAM 2616 | |
| BAM 2616 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 2616 |
| D | 50,8 mm |
| C | 25,4 mm |
| Fw | 41,275 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,0955 Kg |
| Size (mm) | 41.275x50.8x25.4 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Bearing number | BAM 2616 |
| Bore Diameter (mm) | 41,275 |
| Outer Diameter (mm) | 50,8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 33 kN |
| Basic static load rating (C0) | 61,4 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



BAM 2616 PDF download