- Loyal
- W 609-2Z
W 609-2Z Bearing | Loyal
| W 609-2Z interchange SKF W 609-2Z | |
| W 609-2Z cross reference SKF W 609-2Z | |
| W 609-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | W 609-2Z |
| D | 24 mm |
| d | 9 mm |
| B | 7 mm |
| Bore | 0.354 Inch | 9 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| UNSPSC | 31171504 |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Inventory | 0.0 |
| Enclosure | 2 Metal Shields |
| Size (mm) | 24x9x7 |
| Snap Ring | No |
| Width (mm) | 7 |
| Mass bearing | 0.014 kg |
| Weight / LBS | 0.036 |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Stainless Steel |
| D2 | 20.48 mm |
| d2 | 12.1 mm |
| Product Group | B00308 |
| Other Features | Deep Groove |
| Keyword String | Ball |
| Bearing number | W 609-2Z |
| Limiting speed | 36000 r/min |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Reference speed | 70000 r/min |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Outer Race Width | 0.276 Inch | 7 Millimeter |
| Outside Diameter | 0.945 Inch | 24 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Long Description | 9MM Bore; 24MM Outside Diameter; 7MM Outer Race Width; 2 Metal Shields; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Stainl |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Manufacturer Name | SKF |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Da max. | 22 mm |
| Bore Diameter (mm) | 24 |
| da max. | 12 mm |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| ra max. | 0.3 mm |
| da min. | 11 mm |
| Outer Diameter (mm) | 9 |
| ra - max. | 0.3 mm |
| Da - max. | 22 mm |
| da - min. | 11 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| r1,2 min. | 0.3 mm |
| da - max. | 12 mm |
| D2 ≈ | 20.48 mm |
| d2 ≈ | 12.1 mm |
| r1,2 - min. | 0.3 mm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Manufacturer Item Number | W 609-2Z |
| Internal Special Features | No |
| Basic dynamic load rating C | 2.03 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 2 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Fatigue load limit Pu | 0.036 kN |
| Calculation factor kr | 0.03 |
| Calculation factor f0 | 7.5 |
| Calculation factor - kr | 0.03 |
| Fatigue load limit - Pu | 0.036 kN |
| Calculation factor - f0 | 7.5 |
| Basic static load rating C0 | 0.815 kN |
| Basic static load rating - C0 | 0.815 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



W 609-2Z PDF download