- Loyal
- BAM 2420
BAM 2420 Bearing | Loyal
| BAM 2420 interchange IKO BAM 2420 | |
| BAM 2420 cross reference IKO BAM 2420 | |
| BAM 2420 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 2420 |
| D | 47,625 mm |
| C | 31,75 mm |
| Fw | 38,1 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,106 Kg |
| Size (mm) | 38.1x47.625x31.75 |
| Width (mm) | 31,75 |
| Bearing number | BAM 2420 |
| Bore Diameter (mm) | 38,1 |
| Outer Diameter (mm) | 47,625 |
| Basic dynamic load rating (C) | 39 kN |
| Basic static load rating (C0) | 74,2 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



BAM 2420 PDF download