- Loyal
- BAM 2216
BAM 2216 Bearing | Loyal
| BAM 2216 interchange IKO BAM 2216 | |
| BAM 2216 cross reference IKO BAM 2216 | |
| BAM 2216 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 2216 |
| D | 41,275 mm |
| C | 25,4 mm |
| Fw | 34,925 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,053 Kg |
| Size (mm) | 34.925x41.275x25.4 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Bearing number | BAM 2216 |
| Bore Diameter (mm) | 34,925 |
| Outer Diameter (mm) | 41,275 |
| Basic dynamic load rating (C) | 23,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 50,2 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



BAM 2216 PDF download