- Loyal
- BAM 2212
BAM 2212 Bearing | Loyal
| BAM 2212 interchange IKO BAM 2212 | |
| BAM 2212 cross reference IKO BAM 2212 | |
| BAM 2212 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 2212 |
| D | 41,275 mm |
| C | 19,05 mm |
| Fw | 34,925 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,041 Kg |
| Size (mm) | 34.925x41.275x19.05 |
| Width (mm) | 19,05 |
| Bearing number | BAM 2212 |
| Bore Diameter (mm) | 34,925 |
| Outer Diameter (mm) | 41,275 |
| Basic dynamic load rating (C) | 16,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 33,5 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



BAM 2212 PDF download