- Loyal
- BAM 218
BAM 218 Bearing | Loyal
| BAM 218 interchange IKO BAM 218 | |
| BAM 218 cross reference IKO BAM 218 | |
| BAM 218 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 218 |
| D | 41,275 mm |
| C | 12,7 mm |
| Fw | 33,338 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,035 Kg |
| Size (mm) | 33.338x41.275x12.7 |
| Width (mm) | 12,7 |
| Bearing number | BAM 218 |
| Bore Diameter (mm) | 33,338 |
| Outer Diameter (mm) | 41,275 |
| Basic dynamic load rating (C) | 11,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 15,8 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



BAM 218 PDF download