- Loyal
- BAM 186
BAM 186 Bearing | Loyal
| BAM 186 interchange IKO BAM 186 | |
| BAM 186 cross reference IKO BAM 186 | |
| BAM 186 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 186 |
| D | 34,925 mm |
| C | 9,52 mm |
| Fw | 28,575 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,0181 Kg |
| Size (mm) | 28.575x34.925x9.52 |
| Width (mm) | 9,52 |
| Bearing number | BAM 186 |
| Bore Diameter (mm) | 28,575 |
| Outer Diameter (mm) | 34,925 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,33 kN |
| Basic static load rating (C0) | 8,91 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



BAM 186 PDF download