- Loyal
- BAM 167
BAM 167 Bearing | Loyal
| BAM 167 interchange IKO BAM 167 | |
| BAM 167 cross reference IKO BAM 167 | |
| BAM 167 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 167 |
| D | 31,75 mm |
| C | 11,13 mm |
| Fw | 25,4 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,0183 Kg |
| Size (mm) | 25.4x31.75x11.13 |
| Width (mm) | 11,13 |
| Bearing number | BAM 167 |
| Bore Diameter (mm) | 25,4 |
| Outer Diameter (mm) | 31,75 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,72 kN |
| Basic static load rating (C0) | 11,1 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



BAM 167 PDF download