- Loyal
- BAM 158
BAM 158 Bearing | Loyal
| BAM 158 interchange IKO BAM 158 | |
| BAM 158 cross reference IKO BAM 158 | |
| BAM 158 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 158 |
| D | 30,162 mm |
| C | 12,7 mm |
| Fw | 23,812 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,019 Kg |
| Size (mm) | 23.812x30.162x12.7 |
| Width (mm) | 12,7 |
| Bearing number | BAM 158 |
| Bore Diameter (mm) | 23,812 |
| Outer Diameter (mm) | 30,162 |
| Basic dynamic load rating (C) | 8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 11,4 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



BAM 158 PDF download