- Loyal
- BAM 1516
BAM 1516 Bearing | Loyal
| BAM 1516 interchange IKO BAM 1516 | |
| BAM 1516 cross reference IKO BAM 1516 | |
| BAM 1516 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 1516 |
| D | 30,162 mm |
| C | 25,4 mm |
| Fw | 23,812 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,0355 Kg |
| Size (mm) | 23.812x30.162x25.4 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Bearing number | BAM 1516 |
| Bore Diameter (mm) | 23,812 |
| Outer Diameter (mm) | 30,162 |
| Basic dynamic load rating (C) | 18,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 34,3 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



BAM 1516 PDF download