- Loyal
- BAM 1414
BAM 1414 Bearing | Loyal
| BAM 1414 interchange IKO BAM 1414 | |
| BAM 1414 cross reference IKO BAM 1414 | |
| BAM 1414 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 1414 |
| D | 28,575 mm |
| C | 22,22 mm |
| Fw | 22,225 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,0295 Kg |
| Size (mm) | 22.225x28.575x22.22 |
| Width (mm) | 22,22 |
| Bearing number | BAM 1414 |
| Bore Diameter (mm) | 22,225 |
| Outer Diameter (mm) | 28,575 |
| Basic dynamic load rating (C) | 15,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 25,5 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



BAM 1414 PDF download