- Loyal
- BAM 136
BAM 136 Bearing | Loyal
| BAM 136 interchange IKO BAM 136 | |
| BAM 136 cross reference IKO BAM 136 | |
| BAM 136 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 136 |
| D | 26,988 mm |
| C | 9,52 mm |
| Fw | 20,638 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,0126 Kg |
| Size (mm) | 20.638x26.988x9.52 |
| Width (mm) | 9,52 |
| Bearing number | BAM 136 |
| Bore Diameter (mm) | 20,638 |
| Outer Diameter (mm) | 26,988 |
| Basic dynamic load rating (C) | 5,23 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,3 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



BAM 136 PDF download