- Loyal
- SBB 48
SBB 48 Bearing | Loyal
| SBB 48 interchange IKO SBB 48 | |
| SBB 48 cross reference IKO SBB 48 | |
| SBB 48 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 48 |
| D | 120,65 mm |
| d | 76,2 mm |
| B | 66,68 mm |
| C | 57,15 mm |
| d1 | 86,5 mm |
| dk | 110 mm |
| Weight | 3,12 Kg |
| ra max. | 0,6 mm |
| rb max. | 0,8 mm |
| Size (mm) | 76.2x120.65x66.68 |
| Width (mm) | 66,68 |
| Bearing number | SBB 48 |
| Bore Diameter (mm) | 76,2 |
| Outer Diameter (mm) | 120,65 |
| Basic dynamic load rating (C) | 616 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



SBB 48 PDF download