- Loyal
- SBB 44-2RS
SBB 44-2RS Bearing | Loyal
| SBB 44-2RS interchange IKO SBB 44-2RS | |
| SBB 44-2RS cross reference IKO SBB 44-2RS | |
| SBB 44-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 44-2RS |
| D | 111,125 mm |
| d | 69,85 mm |
| B | 61,11 mm |
| C | 52,37 mm |
| d1 | 79 mm |
| dk | 100 mm |
| Weight | 2,44 Kg |
| ra max. | 0,6 mm |
| rb max. | 0,8 mm |
| Size (mm) | 69.85x111.125x61.11 |
| Width (mm) | 61,11 |
| Bearing number | SBB 44-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 69,85 |
| Outer Diameter (mm) | 111,125 |
| Basic dynamic load rating (C) | 514 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



SBB 44-2RS PDF download