- Loyal
- SBB 16-2RS
SBB 16-2RS Bearing | Loyal
| SBB 16-2RS interchange IKO SBB 16-2RS | |
| SBB 16-2RS cross reference IKO SBB 16-2RS | |
| SBB 16-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 16-2RS |
| D | 41,275 mm |
| d | 25,4 mm |
| B | 22,22 mm |
| C | 19,05 mm |
| d1 | 28 mm |
| dk | 36 mm |
| Weight | 0,125 Kg |
| ra max. | 0,6 mm |
| rb max. | 0,8 mm |
| Size (mm) | 25.4x41.275x22.22 |
| Width (mm) | 22,22 |
| Bearing number | SBB 16-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 25,4 |
| Outer Diameter (mm) | 41,275 |
| Basic dynamic load rating (C) | 67,3 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



SBB 16-2RS PDF download