- Loyal
- CRBS 1008
CRBS 1008 Bearing | Loyal
| CRBS 1008 interchange IKO CRBS 1008 | |
| CRBS 1008 cross reference IKO CRBS 1008 | |
| CRBS 1008 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 1008 |
| D | 116 mm |
| d | 100 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 111 mm |
| da | 104 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,152 Kg |
| Size (mm) | 100x116x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 1008 |
| Bore Diameter (mm) | 100 |
| Outer Diameter (mm) | 116 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,85 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



CRBS 1008 PDF download